How to change iPhone`s SSH password

Jak zmienić hasło SSH w iPhone?

Ostatnimi czasy jest głośno o pierwszym znanym robaku na iPhone. Na szczęście jest on nieszkodliwy, ale pokazuje, na co narażeni są użytkownicy instalujący nieautoryzowane przez Apple aplikacje na swoim telefonie. Jak zabezpieczyć iPhone’a? Dla tych, którzy mieli wcześniej styczność z Linux’em lub OSX to norma, lecz warto przypomnieć pozostałym o zmianie hasła root’a.

Z reguły SSH służy do zdalnego logowania się do urządzenia poprzez sieć. Połączenie jest szyfrowane, a technologia znana i uważana za bezpieczną, lecz nic nie stanie na przeszkodzie hakerowi, który po prostu zna hasło…

Aby spać spokojniej, możemy zmienić hasło dostępu do SSH. Aby to uczynić, wyszukujemy w Cydia paczkę o nazwie MobileTerminal. Po instalacji pojawi nam się dodatkowa ikona reprezentująca terminal. Włączamy aplikację, w której domyślnie jesteśmy zalogowani na użytkownika mobile, zmieniamy hasło:

passwd

System poprosi nas o podanie aktualnego hasła, które brzmi alpine. Wpisujemy nowy kod oraz potwierdzamy jego poprawność.

Wiele ludzi zapomina, że istnieje również użytkownik root. Mu także należy zmienić hasło. Aby przełączyć się na użytkownika root, wpisujemy:

su root

Podajemy hasło alpine oraz analogicznie zmieniamy nasz sekretny kod dla tego użytkownika. Ekran końcowy powinien wyglądać mniej więcej tak:

iPhoneSSHpasswd