Samsung T260HD 26″

Na moim biurku programisty pojawił się Samsung T260HD, przekątna 25,5 cala z tunerem TV. Zaraz po rozpakowaniu aż się przeraziłem, jakie to wielkie. Po kilkach godzinach używania, mogę z pełną odpowiedzialnością powiedzieć, że praca na rozdzielczoś›ci 1920¤1200 pikseli jest naprawdę wygodna. Od razu zabrałem się za testy PC i tunera TV. Zaprogramowałem kilka kanałów i skonfigurowałem kontrast dla obu trybów: używania monitora na pececie i jako telewizor.

W poście postaram się wymienić wszystkie plusy i minusy produktu i podzielę się screenami, jak wygląda praca i przeglądanie Internetu na rozdzielczości 1920 pikseli wszerz.

Parametry techniczne.

Przekątna ekranu 25,5″
Wymiary plamki 0,258mm
Maks. rozdzielczość obrazu 1920×1200
Dopuszczalne rozdzielczości pracy 1920×1200
Maksymalna częstotliwość odchylania poziomego 30 ~ 81 kHz
Maksymalna częstotliwość odchylania pionowego 56 ~ 75 Hz
Kąt widzenia pionowy 160 stopni
Kąt widzenia poziomy 170 stopni
Jasność 300 cd/m2
Współczynnik kontrastu 10000:1
Czas reakcji matrycy 5 ms
Wbudowane głośniki Tak
Moc głośników 2 x 3W
Kolor obudowy czarno-bordowy
Pobór mocy tryb normalny/czuwanie/wyłączony 70W / 2W / –
Rodzaj złącza wideo 2 x HDMI, Component, D-Sub, DVI-D, Scart
Tuner TV Tak
Certyfikaty ISO 13406-2, ISO 9241-3,7,8, Vista Premium
Wymiary (szer. x wys. x głeb.) 610.0 x 435.0 x 86.5 mm
Waga [kg] 8,6 kg

T260HD jako monitor PC.

Wszystkie tryby, które oferują domyślne ustawienia monitora nie pozwalają na pracę z monitorem. Aby rozpocząć pracę z tym sprzętem, konieczne jest przejście w tryb custom i dobranie sobie odpowiedniego kontrastu i jasności. Doskonały do oglądania filmów z peceta w rozdzielczości HD. Przeglądając Internet wielu użytkowników może odczuć niepotrzebnie zmarnowanie miejsce na stronach, które mają ustaloną szerokość przystosowaną do 1024 (paski po bokach), natomiast przy stronach, które są rozciągnięte na całą szerokość i podzielone na tabele o sztywno określonych szerokościach kolumn, mogą pojawić się denerwujące pustki (np na forach dyskusyjnych). Matryca TN jest idealna do pracy programisty, który chce poczuć przestrzeń. W sieci spotkałem się z opiniami, że monitora nie monża objąc wzrokiem, czemu muszę zdecydowanie zaprzeczyć. Siedzę od niego na odległość wyciągniętej ręki – jest idealny.

Samsung jako TV.

26 cali to stosunkowo niewiele jeżeli chodzi o standardy telewizora, jednak mi w zupełności wystarcza. Dużym minusem jest to, że sprzęt nie jest wyposażony w pivot, jednakże do niezmienianej w pionie pozycji się w zupełności nadaje. Osobiście, aby korzystać z monitora jako TV, muszę obrócić go o 20 stopni w stronę łóżka i naturalnie oddalić się na przynajmniej trzykrotną odległość, niż pracuję na PC. Manewr ten nie jest denerwujący. Monitor oferuję pełną gamę opcji, jak zwykły TV: teletekst, programowanie kilkuset kanałów. 3W głośniki pozostawiają wiele do życzenia, ale Samsung jest wyposażony w 5 outputów audio, do oglądania telewizji korzystam z moich głośników Logitech X-530.

Outputy i obudowa.

Monitor posiada 2 outputy HDMI, standardowo D-Sub i DVI-D (złącze cyfrowe), Component i Scart (eurozłącze). Jeżeli chodzi o audio, wyposażony jest w 5 outputów standardowo dla konfiguracji 5.1. Obudowa prezentuje wysoką klasę wykonania i estetykę. Błyszcząca, czarno-bordowa (wiśniowa) to ostatnio modny design linii produkcyjnej Samsunga. Bardzo wygodnie ulokowane przyciski na monitorze (niewidoczne, na prawej krawędzi). Wygląd pilota – standardowy, posiada poprzeczne podpórki, co czyni go stabilnym.

Ogólne wrażenie.

Duży 🙂 ale nie za, więc pozytywnie. Na koniec mała galeria screenshootów, jak prezentuje się praca na monitorze:

 

12 thoughts on “Samsung T260HD 26″

  1. Próba obejmowania takiego monitora wzrokiem do… głupota, samo przeglądanie stron w trybie pełnoekranowym nazwałbym w mniej cenzuralny sposób 😉

    Po to masz taką przestrzeń, żeby ją zagospodarować. Oczywiście na Windows jest to bardzo trudne, ten system powinien się nazywać Window – i tak wszyscy pracują na jednym oknie.

    Od około dwóch lat pracuje na takiej rozdzielczości (na 24” – większy ppi, moim zdaniem to rozdzielczość idealna na 22-23”) i zawsze widzę co najmniej trzy okna.

  2. Odnośnie przeglądarki – ja dla firefoxa mam osobno postawiony monitor 15″ 1280×1024, tak że w codziennej pracy na głównym monitorze (też 1920×1200) mam Zend Studio z sidebarami, a na bocznym przeglądarkę z podglądem tego co psuję 😉 Dodatkową zaletą takiego małego dodatkowego monitora jest brak zmartwień czy wszystko się zmieści na ekranie u typowego Kowalskiego.

    Teraz jeszcze muszę namówić szefostwo na dodatkową kartę i kolejne 2 monitory aby zmieścić gdzieś dokumentacje/manuale oraz wytyczne/projekt. Nie wiem tylko jak wtedy moja szyja będzie wyglądała 😀

  3. Z innej beczki co to a modyfikacja/skórka windowsa na piątym zdjęciu?

  4. Sprzęt fajny, recenzja też niczego sobie. Zastanawiam się tylko, dlaczego w tym monitorze wstawili OUTPUTY zamiast zwykłych wyjść, a przy tym zostawili przyciski zamiast dać BUTTONY?
    ;-)))

Comments are closed.